:-))
Majd mi is megnézzük, ha már nyitva lesz. :)))
Köszönet a leírásért és a videóért. Nagyon érdekes.
Szívesen! :)
Ó, nagyon köszönöm, így már értem! Nem kis munka lehetett ezzel a család eltartása!
Köszi a videót is!:)
Addig is egy kis néznivaló :) https://www.youtube.com/watch?v=vX-hg02932E
A működés pedig: A hegységi patakok eső vizéhez képest a folyók sodrása kisebb energiát hordoz ugyanakkora felületen. Ezért egy hajómalomban a vízkerék jóval szélesebb. Olyan széles, hogy azt a hajótesten kívülre kell tenni, és még egy hajóra, úgynevezett völgyhajóra van szükség, ami a vízkerék tengelyének másik végét megtartja. A gabonaőrlés a házhajóban, fedett helyen történik.
A hajómalom az energia átvétele szempontjából a vízimalom – pontosabban az ún. alulcsapós vízimalom – sajátos típusa. Lényegében abban különbözik más vízimalomtól, hogy nem helyhez kötött, a folyóvízen úszó hajóként kezelték, kikötötték, lehorgonyozták. Nem építették partra, tehát nem volt végleges és szilárd összeköttetése a szárazfölddel. A hajómalom helyét változtatni lehet, hogy előnyös vízjáráshoz, megfelelő hajtóerőhöz jusson. Télen pedig, éppen ezeket a nagysodrú helyeket kell elhagynia, csendesebb, védett „telelő”-be vonulni, vagy partra vontatni, leszerelve a vízkerekeket, a vízjárót és a megtámasztásukra szolgáló völgyhajót.
Azt jól teszed!:-) Úgy is kíváncsi vagyok a működési elvére, mert el sem tudom képzelni, mi hajtja? Mert a vízimalmot a gyorsan áramló víz, de ez tulajdonképpen nem egy gyors folyású helyen áll...
Közben pontosan megnéztem, csak vasárnaponként mutatják be, hogyan működik. Április 1-én nyitnak, majd kis családomat ráveszem, hogy nézzük meg. :)
Akkor lehet, hogy én is erről hallottam, bár eddig csak vízimalmot láttam, hajómalmot nem. Köszi!:)
Hermi, ez olyan. Hétvégeken be is mutatják, most még nem volt nyitva. Magyarországon ez az egyetlen még működő hajómalom.
Karolina, köszönöm! és tudod, közben fülemig ér a szám :))))
frangipani, köszönöm!
Tényleg van olyan, ami még működőképes? Úgy hallottam...
De jópofa!