köszi az infót...., nagyon nem akarom minősíteni ezt a helyzetet, aki picit is szakmabeli tudja, de minimum sejti mi a realitása egy ilyen rehabnak, ami persze nem olcsó, de biztosan szebb, mint egy focistadion...
úgy látszik, már akkor éreztem, hogy baj van...
http://indafoto.hu/dino/image/11712125-90a8e3c7/user
Dino: ezt és a körülötte lévő romosabb épületeket .A tornyok állnak,felújítják,,,majd 1x,,Egyelőre nem tudni, hogy az új városvezetésnek milyen tervei vannak a patinás épületegyüttessel. Az előterjesztés szerint a komplexum bármilyen (nem ipari) funkcióra alkalmas, vagy kisebb beavatkozással alkalmassá tehető. 2007 nyarán elkészült a terület fejlesztési terve, amelyet 2008-ban és 2010-ben is aktualizált a Budapest Zrt., ám annak érdemi vitája máig várat magára.
Egy elképzelés a teljes felújításra
Fotó: Budapesti Városfejlesztési és Városrehabilitációs Zrt.
Egyelőre csak megbecsülni lehet, mennyibe kerülne a Gázgyár teljes rehabilitációja és felújítása; ez nyilván függ az új funkciótól is. Úgy tudjuk, az épületek teljes felújítása a nagy terek meghagyásával, tornyonként kétszintes kialakítással körülbelül 4-5 milliárd forintba kerülne, komolyabb gépészeti munkákkal, liftek beszerelésével, klimatizálással, illetve a nyílászárók teljes cseréjével azonban lényegesen drágább lenne.
A Gázgyár (akkoriban légszeszgyár) építéséről a főváros 1908-ban döntött. Az építkezés 1910-ben kezdődött Weiss Albert tervei alapján, s bár az épületek 1913-ban már készen álltak a termelésre, a hivatalos megnyitót 1914 júniusában tartották. A maga korában a gyár a legkorszerűbb technológiát alkalmazta. A főváros földgázra való átállása miatt a gyárat 1984-ben bezárták, 2004-ben került a főváros tulajdonába.
A
nem tudtam, hogy már lebontották... akkor még én is időben kaptam lencsevégre...
öröm számomra, ahogy te is megfogalmaztál egy vizuális fantáziát erről a nem mindennapi épületről... :)
És mégis megmaradt, van története. Tetszik ez az ábrázolás.
Az épület már nincs,lebontották.Köszi.
Nagyon látványos kidolgozás!!!