Köszi az infót, egyedül az 5-ösön járt már csak ez a változat. Ja még valamire emlékszem, a Postának voltak akkumulátoros meghajtású kisteherautói.
Nem a tanulójárat, hanem a kék buszok között osonó, kis ablakos régi troli a kakukktojás :-)
Budapesten 1941. november elején álltak át a közúti tömegközlekedésben a "jobbra hajts" szabályra. Ekkor még javában futottak azok a Mávag autóbuszok, amelyek ajtajait áthelyezték. A háborúban a kocsiállomány megtizedelődött, az 1949-re államosított Uhry gyárból lett Ikarus pedig nem bírta a lépést tartani, ezért a régi, favázas, korszerűtlen és lestrapált buszok közül sokat használt a Fővárosi Autóbuszüzem. Megnéztem egy kimutatást, 1954-ben selejtezték az utolsó, 1945 előtt gyártott buszokat (konkrétan 45 darabot), de azt nem tudom, hogy az 5-ösön milyen változat jártatott. A tippem a Mávag "Harcsa" lenne, leginkább ezekből és a Koporsónak becézett korábbi Mávag N26 szériából maradtak használatban. A külön első ülés egyébként sokáig megmaradt, még az orrmotoros (trambusz) Mávag TR 5 és az Ikarus 60/620 szériánál is, itt a rendőrök például ingyen utazhattak - ezért is becézték rendőrülésnek :-)
Remélem tudtam segíteni.
A tanuló járat? Úgy látom, busz-szakértő vagy, lenne egy kérdésem. Szépemlékű gyerekkoromban az 1950-es években az 5-ös busz vonalán járt egy igen régi model, ahol a vezető ülés a jobb oldalon volt. A baloldalon mellette meg volt egy ülés az utazóknak. Imádtam itt ülni. Van erről valami infód? Szerintem jóval a II. világháború előtt készülhetett amikor még baloldali forgalom volt.